Danuta Paprocka

Jakie podobrazie wybrać na start? Zadbaj o komfort swojej pracy

Podobrazie można wykonać samodzielnie, jednak żeby to zrobić trzeba mieć w tym trochę wprawy. Doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących oraz tych artystów, którzy cenią sobie czas i wygodę są gotowe podobrazia malarskie. Sam wybór podobrazia nie jest jednak tak łatwy i prosty jakby się mogło wydawać. Zatem jakie podobrazie wybrać na początek? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego płótna w rozsądnej cenie.

Podobrazie malarskie – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiednie podobrazie do pracy, najpierw należy zrozumieć i przemyśleć jego budowę. Nie należy ona do skomplikowanych i składa się zaledwie z czterech elementów, jednak każdy z nich jest tak samo ważny. Do części, z jakich składa się podobrazie, zalicza się ramę, płótno, grunt i kliny rozporowe. Przyjrzyjmy się teraz po kolei każdemu z nich. Rama zrobiona jest z drewnianych listew zwanych inaczej krosnem. Czym będzie się charakteryzowała dobrze wykonana rama? Jej krosna będą przede wszystkim drewniane, proste, masywne, dobrze wysuszone i równo przycięte. Przyglądając się ramie zwróć uwagę na to czy jej krosna nie są ze sobą sklejone. Solidne i idealnie dopasowane do siebie krosna pozwalają na dociągnięcie płótna. Po pewnym czasie może zdarzyć się tak, że płótno nieco zwiotczeje. Wówczas jeżeli rama jest sklejona, nie ma możliwości poszerzenia jej do poluzowanego płótna. Poza tym sprawdź, czy krosna nie posiadają żadnych odkształceń i są masywne. Widocznych defektów w żaden sposób nie da się usunąć, natomiast jeżeli rama nie jest masywna, po mocnym napięciu płótna jej krosna mogą się wykrzywić.

Jeżeli chodzi o wybór samego płótna, na rynku dominują te wykonane z bawełny, lnu bądź takie, które dodatkowo w składzie posiadają domieszkę np. poliestru. Na początek przygody z malarstwem jednak zaleca się wybór płótna o prostym składzie. Rozwiązania mieszane mogą stanowić trudność dla początkowego malarza, gdyż dwa różne materiały wykazują zwykle odmienne właściwości. Dlatego w sprawie składu kieruj się oznaczeniami. Jeżeli producent nie pisze jasno o tym, jaki jest skład danego płótna, powinieneś wybrać raczej coś innego. Dobre płótno to też takie, które jest dość grube i odpowiednio zagruntowane. Na początek zaleca się wybór podobrazia zagruntowanego białym gesso. To uniwersalne podobrazie malarskie, które nada się do wielu prac. Ostatnim elementem podobrazia są kliny, które zawsze powinny być dołączone do zestawu.

Kliny służą do tego, by wbić je w specjalnie przygotowane rowki w ramie, kiedy płótno nam zwiotczeje. Jeżeli płótno jest dobrej jakości, bardzo możliwe, że kliny wcale nie będą nam potrzebne. Jednakże awaryjnie dobrze jest je mieć.

Płótno – co wybrać len czy bawełnę?

Płótna lniane z reguły są wysokiej jakości, jednak zdarzają się wyjątki i trzeba mieć to na uwadze. Do jego głównych zalet należy to, że jest ono dużo grubsze i mocniejsze niż płótno bawełniane. To naturalne właściwości tej rośliny sprawiają, że jest to idealny materiał na płótno. Len naciągnięty na krosno zachowuje swój naturalny olej, który już w sam w sobie stanowi naturalny impregnat. Ponadto płótna lniane są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Niestety tego rodzaju podobrazia nie należą do najtańszych. Dlatego początkującym artystom radzi się wybierać płótna bawełniane. Jeżeli dobrze poszukasz, z pewnością znajdziesz takie podobrazie, które swą jakością wcale nie odbiega mocno od płótna lnianego.

Grube i mocne podobrazie malarskie wykonane z bawełny z pewnością spełni swoją funkcję, a Ty nie wydasz kroci już na samym początku swojej nauki malarstwa. Kiedy zdobędziesz już odpowiednie umiejętności, zaś efekty Twojej pracy będą Cię satysfakcjonowały, wówczas możesz pomyśleć o wyborze podobrazia lnianego.

Krótkie Poradniki

A więc jakie podobrazie na początek? Tanie a dobre!

Rozpoczynając swoją przygodę z malarstwem, często zastanawiamy się jakie podobrazie wybrać. Pierwszą odpowiedzią, jaka nasuwa się nam na myśl, jest tanie a dobre. Jednak czy istnieje dobra jakość w niewygórowanej cenie? Przecież nie jest tajemnicą to, że za produkty wysokiej klasy trzeba zwykle solidnie zapłacić. Jednakże znalezienie solidnego podobrazia malarskiego w rozsądnej kwocie jest do zrobienia. Wystarczy, że udasz się do sklepu dla plastyków i przyjrzysz się dokładnie dostępnemu asortymentowi.

Najlepszym sposobem jest porównanie ze sobą kilku podobrazi w jednakowym formacie o różnych cenach. Wówczas nawet osoba początkująca jest w stanie wychwycić podstawowe różnice. Faktem jest, że dopiero wkraczając na malarską ścieżkę, nie warto inwestować dużych pieniędzy, gdyż nie wiadomo czy pozostaniemy przy tym hobby na dłużej. Jeżeli jednak masz już za sobą swoje pierwsze prace i chciałbyś spróbować malować na podłożu, które będzie nieco lepsze jakościowo, zdecyduj się na zakup jednego, ale za to konkretnego płótna. Szybko zauważysz, jak gatunkowość przekłada się komfort i efekty Twojej pracy.

Bowiem dobre podobrazie malarskie to nie tylko wygoda, ale również czynnik wpływający na efekt końcowy dzieła.