Danuta Paprocka

Jakie farby i pędzle wybrać na początek? Garść porad dla początkujących

Obecnie rynek obfituje w szereg różnorodnych narzędzi i akcesoriów malarskich. Warto zastanowić się, czy chcemy inwestować od razu duże pieniądze w wyposażenie malarskie. Pamiętaj, że czas na rozbudowanie warsztatu pracy jest zawsze, natomiast raz wydanych pieniędzy na nietrafiony zakup już nikt Ci nie zwróci. Dlatego do zakupów podchodź z pewną dozą rezerwy. Zatem zapewne wielu z Was zadaje sobie teraz pytanie,

jakie pędzle wybrać i na jakie farby postawić gdy jest się osobą początkującą? W tym krótkim poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jakie pędzle wybrać? Zadbaj o odpowiednie narzędzia

Pędzle poza płótnem to oczywiście najważniejsze przybory malarskie, bez których nie w sposób się obejść. Niestety jeden pędzel to za mało, potrzebujesz ich co najmniej kilku, najlepiej o różnych szerokościach włosia. Na początek wystarczą Ci trzy pędzle: mały o rozmiarze 1, średni rozmiar od nr 8 do 10 i duży o rozmiarze od nr 30 do nawet 40. Tak dobrane pędzle pozwolą Ci na malowanie różnych elementów, zarówno drobnych szczegółów, zamalowywania średnich powierzchni jak i pokrywania dużych płaszczyzn. Zwróć też uwagę na to, z czego pędzle są wykonane.

Otóż pędzle syntetyczne nadają się praktycznie do każdego rodzaju farb. Natomiast te wykonane z włosia naturalnego to idealne pędzle do farb olejnych czy akwarelowych. Dobierz je pod kątem techniki, jaką chcesz się posługiwać. Ostatnim aspektem wyboru jest ich kształt, najpopularniejsze to pędzle okrągłe i płaskie. Ich wybór zależy zwykle od indywidualnych predyspozycji i preferencji. Z czasem nabierzesz wprawy i zobaczysz, które odpowiadają Ci najbardziej.

Farby na początek – poznaj rodzaje farb i wybierz najlepsze dla siebie

W zasadzie farby można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Są to farby wodne, do których zalicza się wszystkie wodorozcieńczalne produkty jak farby akwarelowe, akrylowe, plakatowe, gwasz czy tempera. Farby olejne, które cechuje niebywała trwałość ze względu na ich unikalny skład łączący w sobie oleje roślinne z pigmentem. Natomiast trzeci typ to inne farby, w których zawierają się artykuły przeznaczone do barwienia ceramiki, szkła, skóry czy tkanin. Wkraczając na malarską ścieżkę, zaleca się wybór farb wodnych. Wówczas nie ma większego znaczenia czy wybierzesz akwarele, czy akryle. Jeżeli jednak masz już opanowane podstawy i należysz do osób ambitnych, możesz postawić na farby olejne. 

Malarstwo olejne to jedna z najbardziej pracochłonnych technik, jednak pozwala na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów. Jakie farby olejne wybrać nie będąc zaawansowaną osobą? Zdecyduj się na te ze średniej bądź wyższej półki cenowej. Farby olejne, aby były dobre muszą być zrobione z najwyższej jakości składników, a to niestety kosztuje. Jednakże warto w nie zainwestować, gdyż za ich pomocą stworzysz niepowtarzalne dzieła, które zachwycą każdego.

Krótkie Poradniki

Przybory malarskie – ułatw sobie pracę i wejdź na wyższy poziom

Czego oprócz pędzli i farb będziesz potrzebować na początku swojej nauki malarstwa? Istnieje szereg przedmiotów, które ułatwią Ci pracę, a są to przybory malarskie. Oprócz oczywiście płótna, na którym maluje się obraz, przyda Ci się zbiorniczek na wodę, w którym będzie można zamaczać pędzle, paleta do mieszania kolorów oraz sztaluga. Paleta jest ważna zwłaszcza wtedy, kiedy na samym początku nie inwestujemy w zestawy farb o rozbudowanej gamie kolorystycznej. Wówczas z kolorów podstawowych po ich odpowiednim zmieszaniu wyczarować można wiele barw pochodnych o różnych odcieniach. To w zupełności wystarczy, aby sprawdzić, czy malarstwo to rzeczywiście hobby, w które chcemy się zagłębiać i przetestować własne umiejętności plastyczne. Natomiast sztaluga jest niezwykle istotna w kwestii zadbania o ergonomię naszej pracy. 

Malowanie obrazu na płasko jest trudniejsze niż w pozycji pionowej. Ponadto jest to niewygodne i szybko możemy przez to nabawić się bólu kręgosłupa oraz innych schorzeń postawy. Zadbaj o wygodę i własne zdrowie decydując się na zakup nawet najprostszej sztalugi, taka na początek Ci wystarczy. Przybory malarskie to również wszelkiego rodzaju wałki malarskie, szpachelki, manekiny i modele postaci, pojemniki i etui na pędzle, teczki i torby na prace i wiele innych. Część z tych przedmiotów nie tylko ułatwia artyście pracę i organizuje jego warsztat, ale również pozwala mu wejść na wyższy poziom malarstwa. Wykorzystywanie w obrazach dodatkowych narzędzi do mieszania i nakładania farb jak rozmaite gąbki, szpachelki czy wałki sprawiają, że obraz zyskuje ciekawą fakturę i nowy wymiar estetyczny. 

Warto pomyśleć nad zakupem tego typu przyrządów, kiedy już będziesz czuć się pewnie w malarstwie. To pozwoli Ci na pozbycie się myśli, że tkwisz w jednym miejscu, zaś Twój rozwój nabierze tempa. Jeżeli zdecydujesz się na to, że malarstwo to pasja, za którą chcesz podążać, nie oszczędzaj na potrzebnych atrybutach. Pamiętaj, że jakość posiadanych i wykorzystywanych przyborów malarskich przekłada się na estetykę i wykonanie prac.