Danuta Paprocka

Jak zacząć rysować?

Szukasz jakiegoś twórczego hobby dla siebie? Zastanawiasz się nad tym jak zacząć rysować? Jeżeli tylko należysz do grona osób pracowitych i cierpliwych, to nauka rysowania jest właśnie dla Ciebie. Wbrew panującej powszechnie opinii, aby zacząć rysować, wcale nie musisz posiadać jakiś specjalnych umiejętności czy talentu. Oczywiście nie każdy, kto zacznie rysować od razu stanie się profesjonalistą, ale poświęcenie czasu na naukę i ćwiczenia pozwoli Ci na zdobycie wiedzy, dzięki której będziesz wykonywać naprawdę fantastyczne prace. Bowiem nie talent, zdolności plastyczne czy nawet zmysł estetyczny decydują o powodzeniu nauki rysowania, a właśnie ambicja i wytrwałość. Rysunek to naprawdę wdzięczne hobby, którego możesz nauczyć się w każdym momencie swego życia, bez względu na wiek. Konsekwentnie realizuj swój cel, a szybko zauważysz pierwsze efekty. Dlatego nie rozmyślaj już dłużej o tym jak zacząć rysować, tylko weź ołówek w dłoń i do dzieła!

Rysunek – przyjemne hobby dla każdego

Przeglądając i podziwiając przepiękne prace artystów, pewnie nie raz poniosła Cię wyobraźnia i myślałeś o tym, że też chciałbyś tak rysować. Jednakże szybko schodziłeś na ziemię, bo przecież jak rysować nie mając do tego talentu. Jeżeli więc myślisz, że talent to klucz do wykonywania naprawdę ładnych prac rysunkowych, to jesteś w ogromnym błędzie! Oczywiście zdolności manualne na pewno w tym pomogą, ale to nie wszystko. Pamiętaj, nikt nie rodzi się z ołówkiem w ręku, a osiągnięcie efektów jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy. Za każdą zdolnością, jaką nazywa się właśnie talentem, kryją się lata praktyki i dążenie do podnoszenia własnych kompetencji.

Owszem zdarza się, że niektórzy pewnych rzeczy uczą się szybciej, wówczas staje się to dla nas nieco deprymujące. Zwłaszcza w chwili słabości nie powinniśmy się poddawać. Początki zwykle są trudne, dlatego daj sobie czas, a z pewnością rozwiniesz swoje skrzydła. Nawet nie zauważysz kiedy posiądziesz tę tajemną wiedzę jak rysować i stworzysz swoje pierwsze dzieło, z którego będziesz naprawdę dumny.

Jak rysować? – kluczowe zasady nauki rysunku

Na samym początku nauki dokładnie przemyśl czy naprawdę Ci na tym zależy i czy chcesz się za to zabrać. Nie warto inwestować ani czasu, ani pieniędzy w hobby, które szybko porzucisz. Zapamiętaj też, że w nauce rysunku nie ma drogi na skróty, przeczytasz o tym w każdej książce i poradniku o tym jak zacząć rysować. Otóż nauka rysunku wymaga nakładu czasu, energii i ogromnej wytrwałości. Dlatego nie ufaj żadnym przyśpieszonym kursom, to nie ma prawa się udać. Stale ćwicz, a szybko zauważysz efekty. Co więcej, ucząc się rysunku, musisz być przygotowany na ponoszenie porażek. Jeżeli coś Ci nie wychodzi, to koniecznie się z tym zmierz.

Nie idzie Ci rysowanie jakiejś części ciała? Ćwicz do skutku, aż wreszcie będziesz zadowolony z efektu. Ostatnią radą jest to, by na sam początek nie inwestować fortuny w sprzęt. Nie wiesz jak zacząć rysować i czego do tego potrzebujesz? Wystarczy Ci tylko czysta kartka papieru i ołówek. Kiedy zauważasz, że robisz postępy, wtedy pomyśl o lepszym wyposażeniu.

Nauka rysowania – zdaj się na profesjonalistów

Nadal zastanawiasz się nad tym jak zacząć rysować i czy to jest hobby dla Ciebie? W celu rozeznania się w temacie zajrzyj do Internetu, który jest prawdziwą kopalnią wiedzy i inspiracji. Portale artystyczne, blogi i kanały pełne filmów typu tutorial krok po kroku z pewnością będą Twoją odpowiedzią na to jak rysować i tworzyć niepowtarzalne prace. Jeżeli jednak masz problem z samodzielną nauką i wolisz, gdy instruuje Cię bardziej doświadczona w tym temacie osoba, zorientuj się, bo być może w Twoim mieście organizowane są kursy rysunku przeznaczone dla początkujących. Ponadto nauka rysunku pod okiem nauczyciela to doskonały pomysł, który pomoże Ci w zdyscyplinowaniu się i ciągłym szlifowaniu swoich umiejętności. Nauczyciel w przystępny sposób zaprezentuje Ci wszystkie tajniki rysunku i udzieli wielu cennych wskazówek, a sama nauka będzie przebiegała znacznie szybciej.

Krótkie Poradniki

Naucz się rysunku – to naprawdę proste!

Rysowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób utalentowanych plastycznie. Niemalże każdy może uczynić je swoim hobby, zaś sam proces nauki zmienić w coś przyjemnego. Wystarczy, że jesteś cierpliwy i wytrwały oraz posiadasz minimum poczucia estetycznego. Jak rysować dowiesz się z Internetu albo z odpowiedniego kursu. Popytaj, może ktoś z Twoich znajomych bądź rodziny rysuje, a Ty nawet o tym nie wiesz. Bliska Ci osoba na pewno nie odmówi udzielenia paru wskazówek, a Ty w obecności kogoś, kogo znasz, nie będziesz się stresować swoim niskim poziomem umiejętności i brakiem pewności siebie. Ćwicz regularnie, a szybko zauważysz, jak się rozwijasz. Tylko zaangażowanie całym sobą umożliwi Ci osiągnięcie tak ambitnego celu, jakim jest nauka rysunku. Zatem jeżeli chcesz naprawdę dowiedzieć się jak zacząć rysować? Sprawdź sam, tworząc swoje pierwsze niepowtarzalne dzieło. Nie zwlekaj dłużej i zabierz się do pracy już teraz!