Danuta Paprocka

Jak zacząć malowanie? Zacznij swoją przygodę z kreatywnym hobby już dziś!

Malowanie może stać się naprawdę przyjemnym hobby i doskonałą ciekawą przygodą. Jednak pewnie zastanawiasz się jak zacząć malowanie, skoro ostatni raz pędzel trzymałeś w ręku podczas remontu salonu. Jak w przypadku większości form sztuki, malowanie nie należy do najłatwiejszych technik, zaś jego początki bywają naprawdę żmudne. Jeżeli więc chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty i malować naprawdę urzekające dzieła, musisz nastawić się na szereg poświęceń. Bowiem malarstwo wymaga ogromnego zaangażowania oraz dużych pokładów cierpliwości. Jesteś zdecydowany na rozpoczęcie przygody z tym niezwykle pasjonującym i kreatywnym hobby, a należysz do totalnych laików? Zacznij od nauki rysowania. Z farbami i płótnem pracuje się o wiele ciężej niż z ołówkiem i kartką.

Dlatego na początek podstawy takie jak perspektywa, światłocień czy anatomia ludzkiego ciała opanuj za pomocą rysunku. Kiedy posiądziesz już te umiejętności, będzie Ci o wiele łatwiej przejść do nauki malowania. Pamiętaj również, że malarstwo to rozbudowana dziedzina sztuki. Zastanów się, którą metodą chciałbyś malować. Akwarele, akryle a może farby olejne? Wszystkiego na temat jak malować obrazy stosując konkretne techniki, najszybciej dowiesz się z Internetu. Szukaj tam inspiracji i praktycznych wskazówek. To darmowa wiedza, która może okazać się bardzo przydatna.

Jak malować żeby nie zbankrutować? Wszystko czego potrzebujesz na początek

Pewnie zastanawiasz się jak zacząć malowanie, nie mając w domu odpowiednich do tego narzędzi. Naukę warto rozpocząć od malowania farbami akrylowymi. Jest to jedna z tańszych technik, pozwalająca na rozwijanie wrażliwości na kolor i formę. Wybierając farby, warto zaopatrzyć się w takie z nieco wyższej półki. Tanie farby zawierają niewiele pigmentu i słabo się rozprowadzają. Dobre farby wcale nie muszą oznaczać dużego wydatku. Wystarczy, że na początek zainwestujesz w skromny zestaw składający się z kolorów podstawowych jak żółty, niebieski oraz czerwony. Ponadto warto dokupić tubkę bieli i czerni. Taki wąski zakres kolorystyczny nauczy Cię mieszania farb do uzyskania pożądanej barwy. Przydadzą się również pędzle. Wybierz te płaskie o trzech różnych szerokościach włosia.

Podłożem do tworzenia Twoich pierwszych dzieł może być po prostu kartka o odpowiednio grubej gramaturze czy tektura introligatorska. To w zasadzie wszystko, czego będziesz potrzebować, rozpoczynając swoją przygodę z malowaniem. Malarstwo należy do dość kosztownych hobby, jednak rozpoczynając naukę, nie warto inwestować w nie fortuny. Jeżeli z czasem złapiesz bakcyla, śmiało będziesz mógł rozbudowywać swój warsztat pracy.

Pierwsze kroki w malarstwie – praktyczne wskazówki

A więc jak zacząć malowanie? Najprościej jest po prostu zacząć bez żadnego planu, wykazując pełnię ekspresji, która w nas drzemie. Pamiętaj, że powodzenie w nauce malowania to nie tylko posiadane umiejętności czy talent, ale również pasja i zaangażowanie. Dlatego Twoje pierwsze dzieło powinno być prawdziwym aktem twórczym. Sprawdź się, zobacz czy faktycznie to jest to czego szukałeś. Zobacz, co Ci wychodzi, a nad czym musisz koniecznie popracować. Naprawdę na początek nie potrzebujesz jakiś specjalnych umiejętności. Oczywiście dobrze jest mieć ogólne pojęcie, chociażby o podstawach rysunku, ale jeżeli tego nie masz, kieruj się własnym poczuciem estetyki. Rozpoczynając przygodę z malowaniem, musisz się liczyć z tym, że nauka będzie żmudna i ciężka.

Ponadto malarstwo to hobby, które jest niezwykle czasochłonne. Więc jeżeli masz napięty grafik, lepiej poszukaj sobie innego zajęcia. Tylko regularne ćwiczenia przyniosą wymierne efekty. Jeżeli bardzo zależy Ci na nauce malowania, a nie czujesz się na siłach, by zabierać się za to samodzielnie, możesz poszukać dla siebie odpowiedniego kursu lub nauczyciela. Pod okiem profesjonalisty, który krok po kroku powie Ci jak malować, szybko zaczniesz robić postępy. Malowanie to bardzo przyjemna aktywność, która nie tylko pozwoli Ci na chwile odprężenia, ale dzięki powstałym dziełom będziesz mógł pięknie udekorować swoje mieszkanie. Nic tak nie cieszy jak obrazy, które wyszły spod naszego pędzla.

Krótkie Poradniki

Malowanie po numerach – idealne dla początkujących

Na koniec zostawiliśmy dla Ciebie prawdziwy hit, który obecnie robi furorę wśród amatorów malarstwa, czyli malowanie po numerach. Jest to niezwykle prosta technika malarska polegająca na zamalowywaniu pól oznaczonych numerkami według odpowiedniego klucza kolorystycznego. Producenci oferują niebywale bogaty wybór efektownych wzorów, także każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zestawy do malowania po numerach zawierają wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia kompletnego dzieła, nie musisz nic dokupować. W zestawie znajdziesz oznakowane odpowiednio pojemniki z farbami, niezbędne pędzle, instrukcję wraz z kodem malowania oraz oczywiście zadrukowane podobrazie. Malowanie po numerach to doskonała opcja dla chcących sprawdzić się w malarstwie. Gotowe dzieło możesz zawiesić na ścianie bądź podarować bliskiej osobie w prezencie. Jak podoba Ci się ten pomysł? Teraz już nie masz żadnych wymówek. Weź pędzel w dłoń i stwórz swój pierwszy obraz!