Danuta Paprocka
Jak kupić tanią i dobrą ramę? Zadbaj o stylową oprawę swoich dzieł
Praktycznie każdy obraz wymaga solidnej i pięknej oprawy, która podkreśli wytworny kunszt dzieła sztuki. Wybór odpowiedniej ramy do obrazu nie jest łatwy. Istnieje szereg zasad, według których należy kierować się podczas tego zadania. Bowiem rama nie tylko musi pasować do samego obrazu, ale również ma wpisywać się w styl aranżacyjny i charakter wnętrza. Wśród bogatego wyboru dostępnych na rynku ram, łatwo się pogubić. Rama do obrazu to niezwykle istotny element każdego dzieła, aby wybrać ją dobrze, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat. Dlatego zobacz wskazówki, które przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy chcą zadbać o stylową oprawę swoich dzieł sztuki.
Rama do obrazu na płótnie – czym się kierować przy wyborze?
Informacja o tym, jaką ramę należy wybrać do obrazu, jest zakodowana w nim samym. Bowiem wszystko zależy od tego, w jakim stylu obraz został wykonany. Obraz skupiony na motywach klasycznych będzie dobrze prezentował się w eleganckiej ozdobnej ramie ze złoceniami. Ponadto tradycyjna rama do obrazu sprawdzi się do oprawy dzieł historycznych, niektórych portretów czy pejzaży, czyli do takich prac, które kojarzą się z powagą i wytwornością. Natomiast do dzieła minimalistycznego czy nowoczesnego należałoby wybrać ramę prostą, gładką i bez żadnych udziwnień. Pamiętajmy, że rama do obrazu to element, który wybieramy według swoich subiektywnych odczuć.
Dlatego patrząc na dane dzieło, sami powinniśmy stwierdzić, co do niego pasuje a co nie, kierując się własnym poczuciem estetyki. Rama do obrazu powinna komponować się także z jego fakturą. Tutaj warto podążać za zasadą dobierania ram bogato zdobionych do dzieł o gładkiej fakturze, zaś prostych ram do obrazów o niespokojnej i niejednoznacznej powierzchni. Spójny styl jest niezwykle ważny w przypadku doboru ramy do obrazów. Pamiętaj o tym, że przesada w żadną stronę nie jest dobra i unikaj skrajności. Obraz i rama mają być zgranym duetem, który będzie idealnie się ze sobą komponował.
Jak znaleźć dobrą ramę w korzystnej cenie? To możliwe!
Rama do obrazu nie tylko podkreśla charakter samego dzieła, ale również sprawia, że wydaje się nam ono dopracowane w każdym calu i skończone. Ponadto odpowiednio dobrana rama niejako dba o to, by dzieło idealnie korespondowało ze stylem wnętrzarskim zastosowanym do wystroju danego pomieszczenia. Czy można zatem znaleźć dobrą ramę w korzystnej cenie? Oczywiście, że tak! Wymaga to trochę czasu i porównywania cen w różnych sklepach, jednak jest to możliwe. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie obrazy wymagają oprawy. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na tym wydatku, postaw na prace nowoczesne i abstrakcyjne, które doskonale wyglądają bez ramy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się wybrać ramę odpowiednią do swoich dzieł sztuki, która podkreśli ich nastrój i charakter.
Krótkie Poradniki
Rama do obrazu – rozmiar i kolorystyka
Styl, w jakim wykonane jest dzieło oraz jego faktura to nie jedyne wyznaczniki przy wyborze odpowiedniej ramy, którymi powinieneś się kierować. Rzeczą istotną jest także jej kolor oraz grubość. Przyjrzyj się obrazowi i zastanów się jakie barwy w nim dominują, czy jest to ciepła, czy zimna gama kolorystyczna. Dobierając kolor ramy, należy zachować szczególną ostrożność. Odcień ramy nie może zbyt odbiegać od barw zastosowanych w obrazie, ani też się z nimi zlewać. Pamiętaj, że rama do obrazu ma pasować również do stylu panującego we wnętrzu, w którym będzie wisiało malowidło. Bogato zdobione i złocone ramy sprawdzą się we wnętrzu eleganckim o klasycznym wyposażeniu.
Natomiast wszystkie proste jednolite ramy nadają się do wnętrz nowoczesnych, a także tych udekorowanych w stylu loftowym, minimalistycznym czy innych obecnie popularnych, wpisujących się we współczesną estetykę. Jeżeli jednak nie potrafisz zdecydować się na konkretny kolor, postaw na drewnianą ramę. Tego typu oprawa jest niesamowicie uniwersalna i pasuje do większości dzieł oraz aranżacji pomieszczeń. Podobnie sprawa wygląda w przypadku grubości. Rama do obrazu musi być przede wszystkim proporcjonalna. Duże dzieło sztuki będzie wymagało grubszej oprawy niż dzieło niewielkich rozmiarów. Jednakże podczas doboru ramy rolę odgrywa także styl dzieła. Tutaj również klasyczne obrazy będą wymagały szerszej zdobionej ramy, zaś nowoczesne i abstrakcyjne nieco cieńszej i prostszej. Czasami do małych obrazów sprawdzają się większe ramy.
W takim przypadku należy jednak uważać, by rama nie przytłoczyła dzieła sztuki. Tu znowu najważniejszy jest umiar i kierowanie się własnym poczuciem estetyki. Kontrasty są dobre, kiedy nie są przesadzone. Warto podkreślić również, że rama do obrazu nie służy jedynie do oprawy dzieł na płótnie. Prace wykonane na papierze takie jak akwarele, pastele i rysunki są szczególnie narażone na zniszczenia, dlatego potrzebują specjalistycznej oprawy. Istotnym elementem oprawiania tego rodzaju dzieł, jest to, by szklana szyba nie dotykała bezpośrednio ich powierzchni. W tym celu stosuje się passe-partout. Jest to szerokie kartonowe obramowanie wokół obrazu, które nie tylko chroni pracę przed kontaktem ze szkłem, ale też spełnia rolę estetyczną. W przypadku oprawy dzieł na papierze ważne jest również to, by wszystkie elementy obramowania były wyprodukowane bez użycia kwasów. To sprawi, że nawet długotrwały kontakt malowidła z bezkwasową ramą nie spowoduje jego żółknięcia czy jakiś odbarwień.